Rąk do pracy może zabraknąć. Na ratunek pracownicy z Afryki i Azji

Rąk do pracy może zabraknąć. Na ratunek pracownicy z Afryki i Azji

Pochodzący ze Wschodu pracownicy będą wyjeżdżać z naszego kraju m.in. do Niemiec, czemu będzie sprzyjać poluzowanie tamtejszych przepisów – prognozuje pośrednictwa pracy SPEK. Dlatego planuje sprowadzić kilkuset kandydatów do pracy z Azji i Afryki już na początku tego roku i kilkakrotnie więcej w całym 2022 r.

  • Polskie firmy planują wzrost zatrudnienia, konieczne jest pozyskanie pracowników zastępujących Ukraińców i Białorusinów wyjeżdżających do Niemiec
  • Konieczne będzie sięganie po osoby z dalszych części świata, które mogą dłużej pozostać w Polsce
  • SPEK rozpocznie budowę sieci własnych hosteli dla pracowników

– Zmieniły się kierunki emigracji dla osób poszukujących pracy. Białoruś praktycznie się zamknęła pod tym względem, a napływ pracowników z Ukrainy jest coraz mniejszy. Dodatkowo, w przyszłym roku rynek niemiecki otworzy się mocniej dla osób z Ukrainy, tym samym pogarszając jeszcze bardziej problemy w Polsce – mówi Przemysław Hermański, prokurent firmy SPEK.

Dlatego agencja ta postawiła na pracowników z Azji i Afryki i na początku roku chce zakończyć formalności dla kilkuset osób. – Procedury jednak jeszcze trwają. W całym roku szacujemy, że ta liczba wzrośnie kilkukrotnie. Z naszych rozmów wynika, że wiele firm planuje dynamiczny wzrost zatrudnienia w 2022 r., próbujemy w jakimś procencie pomóc im znaleźć odpowiednich kandydatów – dodaje Hermański.

Jego zdaniem, rok 2022 dla wielu firm może okazać się bardzo trudny ze względu na ograniczoną dostępność pracowników na rynku. Trend ten będzie się utrzymywał i rynek pracy będzie musiał zareagować, na co wskazują nie tylko oficjalne dane, ale także plany inwestycyjne wielu przedsiębiorstw. Według danych firmy Walter Herz, z kwartału na kwartał powstaje coraz więcej magazynów w Polsce. Pod względem zasobów w budowie jesteśmy już na drugim miejscu w Europie, a kolejni inwestorzy wchodzą już na rynek. Firmy, aby sprostać zapotrzebowaniu na pracowników będą musiały sięgać po kandydatów z coraz dalszych regionów świata. W przeciwnym razie w wielu miejscach może dojść do paraliżu funkcjonowania wielu centrów logistycznych, czy zakładów produkcyjnych.

– Dla wielu firm działających szerzej na rynku logistycznym czy zakładów produkcyjnych istotny staje się cykl rotacji danego pracownika. W wielu miejscach działy szkoleń praktycznie funkcjonują przez cały rok, co pokazuje jak trudne i kosztowne staje się pozyskanie a potem utrzymanie pracownika na dłużej w firmie. W przypadku naszych pracowników rotacja ta wynosi tylko ok. 5 proc. Poza tym, otrzymują oni wizy pracownicze na 3 lata, a niekiedy nawet na 5 lat, i nie muszą tak często ich odnawiać, jak w przypadku pracowników np. z Ukrainy – wskazuje Hermański. Ponadto ze względu na różnice w płacach minimalnych i planowanych poluzowaniach w przepisach w Niemczech w 2022 roku oczekuje się kolejnej dużej fali odpływu pracowników z Ukrainy do naszego zachodniego sąsiada.

Będzie zakwaterowanie

SPEK zwraca uwagę, że po odpowiednim przeszkoleniu pracowników z Afryki czy Azji są oni bardziej zmotywowani i rzadziej zmieniają pracę. Agencja poszukuje pracowników m.in. z Wietnamu, Etiopii, Kongo, Egiptu, Indii, Nepalu, Uzbekistanu czy Kazachstanu. – W przypadku tych pracowników jedną z przeszkód są formalności wizowe i odpowiednie pozwolenia, które często trwają 3-4 miesiące. Wtedy istotne jest odpowiednie przygotowanie organizacyjne agencji oraz wstępne przygotowanie kandydatów do pracy i ich zakwaterowanie w Polsce. Z doświadczenia wiemy, że godne warunki bytowania tych osób wpływają na większą ich motywację w pracy. Dlatego ze względu na niemal dramatyczny brak odpowiednich miejsc zakwaterowania planujemy rozpocząć budowy sieci hosteli w pobliżu największych skupisk centrów logistycznych w naszym kraju – zapowiada Hermański.